HODOWLA PSÓW

W naszej hodowli ( FCI numer 6219) zajmujemy się hodowlą psów rasy Biały Owczarek Szwajcarski czyli nasze ukochane BOSkie (o rasie można poczytać poniżej)
 
Artykuł o naszych białych owczarkach i nie tylko ;-)
 
Zloty Białych Owczarków Szwajcarskich organizowane są od 2008 roku, a spotykają się na nich właściciele, hodowcy i miłośnicy BOSkich. Szczególne zaproszenie kierujemy do ludzi, którzy dopiero podejmują decyzję czy mieć i jakiego mieć psiaka. Rasa BOS jest młoda, psy różne, a tylko na zlotach mamy okazję zobaczyć tyle owczarków na raz. Mamy możliwość poprzebywać z nimi, poznać je bliżej, pomiziać :) i spróbować pracy z nimi.
Jest to spotkanie miłośników rasy na którym zgłębiamy wiedzę o naszych pupilach i przy okazji dobrze się bawimy :) Zloty, to spotkania z hodowcami, właścicielami BOSkich, szkoleniowcami, sędziami kynologicznymi, weterynarzami, również z policjantami, strażakami i przedstawicielami innych służb pracujących z psami. Można również posłuchać przedstawicieli bardziej i mniej znanych firm produkujących karmy dla psów.
Spotkania trwają zazwyczaj od piątkowego popołudnia do niedzieli i są organizowane przy okazji wystaw psów rasowych. Staramy się by miejsca, ośrodki w których organizowane są zloty były dla nas na wyłączność na czas spotkanie tak, aby pieski mogły swobodnie poganiać, a my swobodnie posiedzieć i porozmawiać.
Na zlotach długo spacerujemy, pływamy w jeziorach i rzekach, czasami nawet fontannach :), chodzimy po górach, tańczymy i śpiewamy (zawsze!), organizujemy przebierane imprezy, bawimy się w kalambury, świętujemy urodziny zlotowiczów.
Zloty to nie tylko spotkania przy ognisku, grilu, dobre jedzonko (chociaż tak lubiane przez nas zlotowiczów), to nie tylko dobra zabawa, ale na zlotach odbywają się również pokazy psich umiejętności, można wiele zobaczyć i się nauczyć.
Psy mogą sprawdzić się w agility, można skonsultować się osobiście ze szkoleniowcami. Niesforny szczeniak czy brak doświadczenia w pokazywaniu psa na wystawie, to tylko niektóre problemy, które omawiane są na zlotach.
W kilku słowach - BOSkie czyli:

Białe Owczarki Szwajcarskie
Białe owczarki niemieckie
Owczarki amerykańsko-kanadyjskie

Skąd aż trzy nazwy? W kilku zdaniach:
Pierwsze owczarki niemieckie miały w swoich genach również geny białego psa pasterskiego. W czasach kiedy tworzono rasę nikogo nie dziwiło białe, biało-szare czy żółte umaszczenie u owczarków niemieckich. Stawiano przede wszystkim na użytkowość psa.
Dopiero wiele lat później Niemiecki Związek uznał białe umaszczenie za wadliwe. Zaczęto eliminować białe osobniki z hodowli uważając je za albinosy. W ten sposób białe owczarki wyginęły w Europie.
W międzyczasie popularne już bardzo owczarki niemieckie trafiły do Ameryki i Kanady. W miotach kolorowych rodziców pojawiały się białe szczenięta. Wiedziano już wtedy, że białe umaszczenie u owczarków niemieckich spowodowane jest przez gen przodka - białego psa pasterskiego.
Pierwszym uznanym białym owczarkiem jest amerykański pies Lobo. Białe owczarki zdobyły dużą popularność i trafiły powrotem do Europy pod nazwą owczarek amerykańsko-kanadyjski.
Białe owczarki oficjalnie zostały po raz pierwszy zarejestrowany w Szwajcarii i dlatego oficjalna nazwa brzmi biały owczarek szwajcarski. 
Biały owczarek Szwajcarki jest psem wszechstronnie użytkowym, świetnie sprawdza się w roli towarzyszącego psa rodzinnego, szczególnie dla rodzin posiadających dzieci, gdyż rasa ta charakteryzuje się miłością do dzieci oraz do innych zwierząt. W Ameryce i Kanadzie używany  jako pies policyjny, wojskowy, stróżujący, przewodnik ociemniałych, lawinowy, poszukujący, pasterski.
Biały owczarek Szwajcarki jest psem wyróżniającym się osobowością. Jest odważny, ale nie agresywny, pełen temperamentu i zapału do pracy, szybko uczący się nawet najbardziej skomplikowanych zadań. Jest nadzwyczaj karny. Spokojny i pewny siebie, nie okazuje lęku. W stosunku do obcych okazuje dystans, lecz dla swojego pana zrobi wszystko. Bardzo przywiązany do całej rodziny. Wierny i kochający towarzysz, czujny, uważny i bystry.
Jest psem średniego wzrostu, silnym i dobrze umięśnionym o eleganckiej i harmonijnej budowie. Sylwetka zamknięta w prostokącie.
Umaszczenie białe, ale nie albinotyczne. Szata białego owczarka może być krótkowłosa lub długowłosa. Włos gęsty i dobrze przylegający, bogate włosy okrywowe z podszerstkiem.
Sierść białego owczarka jest dosyć łatwa w pielęgnacji. Nawet gdy się ubłoci, wystarczy poczekać aż wyschnie, ponieważ wtedy cały brud opada, następnie przeczesać psa.   
Według wzorca wysokość psa powinna wynosić 60-66 cm, suki  55-61 cm, waga psa 30-40 kg, suki 25-35 kg. 
 
 
 
 
 

Nasze suki hodowlane:

JAGODA

SAGA

KAWA


Nasze reproduktory:

HARRY

Nasza strona facebook